testojnë
Testojnë është një formë e foljes në shqype që të thotë “ata/ato testojnë” në kohën e tashme të mënyrës indicative. Bazohet në foljen infinitive testoj, e cila do të thotë të testosh; testojnë është forma e tretë person plural që përdoret kur subjekti është “ata” apo “ato” ose kur subjekti është i përbashkshëm dhe i referuar në përgjithësi.
Në shqipe, foljet që përfundojnë me -oj janë zakonisht të konjuguara në mënyrën e njëjtë në të
Përdorimi i testojnë ndodh shpesh në kontekste ku përmendet vlerësimi, verifikimi ose kontrolli. Mund të përdoret